Tayland’da evlilik eşitliği tasarısı kabul edildi

Tayland Senatosu, ‘evlilik eşitliği’ yasa taslağına son şeklini verdi ve ülkenin Nepal ve Tayvan’dan sonra Asya’da eşcinsel evlilikleri tanıyan üçüncü ülke olmasının önünü açtı. Üst mecliste milletvekillerinin neredeyse tamamının desteğini alan yasa tasarısı, kraliyet onayı için saraya gönderilecek. Yasa, kraliyet gazetesinde yayınlandıktan 120 gün sonra yürürlüğe girecek.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre hak savunucuları, Tayland’ı Güneydoğu Asya’da evlilik eşitliği yasasını çıkaran ilk ülke olacağı için bu hamleyi “ileriye doğru atılmış çok büyük bir adım” olarak nitelendirdi. Tayland hali hazırda LGBTİ+ yaşamı ve kültürü ile tanınıyor ve bu özelliği, ülkeyi turistler için popüler bir yer haline getiriyor.

Milletvekilleri ve aktivistler, yasayı Tayland parlamentosunda gökkuşağı bayrakları sallayarak kutladı. LGBTİ+ topluluğundan aktivistler, Bangkok’taki Tayland Parlamentosu’nda eşcinsel evlilik yasa tasarısına ilişkin son oylamanın ardından senatörlere teşekkür etti. Sivil Toplum Komisyonu, evlilik eşitliği aktivistleri ve LGBTİ+ çiftler, “Yasa, Tayland’ın insan haklarını ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmede bölgedeki liderliğini öne çıkaracak dedi.

Tasarı, önceki taslakların parlamentoya ulaşmamasından sonra aktivistlerin ve politikacıların 20 yıldan uzun süren çabalarının ürünü olarak görülüyor. Haziran ayının başında, binlerce LGBTİ+ birey ve aktivist Bangkok sokaklarında bir geçit töreni düzenlemiş ve Onur Ayı’nı kutlamak için gökkuşağı renkli gömlek giyen Başbakan Srettha Thavisin’e katılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x