Ukrayna’nın Rusya ile girdiği ‘enerji savaşını’ kaybedebilir

Ukrayna’nın en büyük özel enerji üreticisi DTEK’in CEO’su , durdurulan ABD yardımının yakında gelmemesi halinde ülkesinin Rusya’ya karşı enerji savaşını kaybedebileceği konusunda uyardı.

Uyarılara göre Rusya, 2022’de olduğu gibi bu yıl da Ukrayna’nın enerji sistemine yönelik hava saldırılarını artırabilir.

Ukrayna’nın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılayan şirket, savaşın başlamasından bu yana altyapısına yönelik 9 bin 700’den fazla saldırı kaydetti. DTEK’in açıklamasına göre saldırıların yaklaşık 160’ı şirketin termik santrallerine yönelikti.

Şirket sadece bu yıl 150 saldırıya maruz kalırken, 1 milyondan fazla hane ve işyerinin elektrik kesintisine uğradığı belirtildi.

Dünya Bankası, kasım ayında yaptığı açıklamada, savaş sırasında Ukrayna’nın enerji sektörüne verilen zararın 12 milyar dolar olduğunu ve 2022/2023 kışında ülkenin enerji altyapısının yüzde 50’sinden fazlasının zarar gördüğünü söyledi.

‘UKRAYNA ENERJİ YÜZÜNDEN KAYBEDİLEBİLİR’

DTEK CEO’su Maxim Timşenko Financial Times’a verdiği demeçte, “İki yıl süren savaştan sonra bu enerji savaşını kaybetmeyi göze alamayız. Ve sırf vaat edilenler yerine getirilmediği için kaybetme riskimiz var” dedi.

Timşenko, “Ukrayna’nın zaferi sadece cephe hattındaki insanlara değil, aynı zamanda ekonomimizin nasıl ayakta kalacağına da bağlı. Endüstrilerimiz ve düzenli işletmelerimiz çalışmaya nasıl devam edecek?” dedi.

Güvenlik endişeleri nedeniyle yabancı şirketlerin şu anda Ukrayna’da yenilenebilir enerji geliştirmek için milyonlarca dolar harcamasının zor olacağını söyleyen Timoşenko, “Bombardıman nedeniyle her hafta güç ekipmanlarımızı yeniliyoruz. Ve daha korunmasız olduğumuz hissi, güvenimizi çok zedeliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x